Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Hippocrepis valentina Boiss.

Family : LEGUMINOSAE

Genus : Hippocrepis

    Synonyms : Hippocrepis balearica Jacq. subsp. valentina (Boiss.) Uhrovà

    Catalan common name : Ferradura de cingle. Ferradura valenciana.

    Spanish common name : Herradura de roca.

    Province distribution : Alicante. Valencia.

    General distribution : Mediterranean (Iberic)

    Endemisms : Eastern Iberican

    Flowering time : February. March. April. May.

    Life-forms : Chameophyte.

    Habitat : Rocky coastlines.

    Plants protected by law : País Valencià Catalogue.

    IUCN Category : Poco preocupante

    Characteristics : Arbust encoixinat de tiges llenyoses en quasi tota la seva longitud, ascendents i amb fulles concentrades a la part apical. Estes estan dividides en 7-13 folíols de 5-10 mm d’amplària i contorn linear-oblong. Inflorescència amb peduncle 1-1,5 vegades major que la fulla corresponent i flors grogues, grans, formant corona. Llegum amb sinus profunds, semicirculars.

    Observations : Espècie molt semblant a H. balearica i H. grosii de les que difereix pel nombre menor de folíols per fulla –sent normalment més amples- així com per les flors menors i el peduncle floral més llarg.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra