Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Dactylorhiza majalis (Rchb.) P.F. Hunt et Summerh.

Family : ORCHIDACEAE

Genus : Dactylorhiza

    Synonyms : Orchis majalis Rchb.

    Catalan common name : Orquis latifoli.

    Spanish common name : Palma Christi.

    Province distribution : Barcelona. Castellón. Gerona. Lérida.

    General distribution : Eurosiberian

    Flowering time : May. June. July. August.

    Life-forms : Geophyte.

    Habitat : Fonts, molleres i marges de rierols i d'estanys d'alta muntanya.

    Uses and properties : Medicinal. Symbolic uses.

    Characteristics : Herba bulbosa de mida sovint més petita que altres Dactylorhiza. Presenta poques fulles (de 3 a 7) d'un verd groguenc i amb unes màcules més fosques i petites que en altres dels seus congèneres. La inflorescència és una espiga densa de 10-30 flors. Aquestes solen tenir en el porpra el color predominant. El label és trilobulat, amb el lòbul central és més petit que els laterals, els quals es solen plegar cap al darrere i tenen el marge retallat. L'esperó és recorbat i d'un gruix decreixent vers l'àpex. El fruit és una càpsula amb les llavors molt petites.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra