Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Dactylorhiza elata (Poir.) Soó

Family : ORCHIDACEAE

Genus : Dactylorhiza

    Synonyms : Orchis elata Poir.

    Catalan common name : Orquis gros.

    Province distribution : Barcelona. Castellón. Gerona. Lérida. Tarragona. Valencia.

    General distribution : Some regions

    Flowering time : May. June. July.

    Life-forms : Geophyte.

    Habitat : Salt marshes.

    IUCN Category : Vulnerable

    Characteristics : Herba perenne, proveïda de 2 tubercles bífids, amb la tija erecta simple. Les fulles basals són fins vegades més llargues que amples, les caulinars són oblongo-lanceolades, es troben repartides per tota la tija. Forma una inflorescència en espiga laxa, amb les flors de color rosat-violàcies, que presenten un esperó de 9-20 mm de llargària.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra