Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Lathyrus pulcher J. Gay

Family : LEGUMINOSAE

Genus : Lathyrus

    Synonyms : Lathyrus tremolsianus Pau

    Catalan common name : Pesolera de pastor.

    Spanish common name : Guisante borde. Guisante silvestre.

    Province distribution : Alicante. Castellón. Valencia.

    General distribution : Mediterranean (Iberic)

    Flowering time : May. June.

    Life-forms : Hemicryptophyte.

    Habitat : Garriques and road sides.

    Plants protected by law : País Valencià Catalogue.

    IUCN Category : Poco preocupante

    Characteristics : Herba de tiges alades i poc ramificades, amb fulles de pecíol estretament alat i dividides en folíols més o menys linears, de 1-6 mm d’amplària i uns 3-10 cm de llarg, amb els circells de la part superior ramificats. La flors presenten les dents del calze iguals entre si i més llargues que el tub; la corol•la és de color púrpura, d’uns 2-3 cm. Les trobem en grups de 2-3 flors (poques vegades solitàries) sobre peduncles més llargs que el full corresponent. El fruit és un llegum estret de 7-8 cm de longitud amb 10 o més llavors rugoses.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra