Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Dactylorhiza maculata (L.) Soó

Family : ORCHIDACEAE

Genus : Dactylorhiza

    Synonyms : Orchis maculata L.

    Spanish common name : Satirión real manchado.

    Province distribution : Barcelona. Castellón. Gerona. Lérida. Tarragona. Valencia.

    General distribution : Eurosiberian

    Flowering time : April. May. June. July. August.

    Life-forms : Geophyte.

    Habitat : Vorades i clarianes de boscos humits, fonts, molleres i vores de rierols.

    Uses and properties : Medicinal. Symbolic uses.

    Characteristics : Herba bulbosa de tija massisa i d'una alçada de 25-45 cm. Les fulles estan disposades majoritàriament en roseta basal i de forma erecta; les fulles solen tenir màcules, més fosques i apreciables a l'anvers del limbe. La inflorescència és una espiga ± compacta de 20-50 flors. El label té un color blanc o rosat, amb dibuixos purpuris. A la base de la flor hi ha un esperó molt fi. El fruit és una càpsula amb les llavors molt petites.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra