Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Saxifraga cuneata Willd. subsp. paniculata (Pau) Mateo & M.B. Crespo

Family : SAXIFRAGACEAE

Genus : Saxifraga

    Synonyms : Saxifraga fragilis Schrank Saxifraga valentina Willk. Saxifraga fragilis Schrank subsp. paniculata (Pau) Muñoz Gar. & P. Vargas

    Catalan common name : herba del nord.

    Spanish common name : Bálsamo.

    Province distribution : Alicante. Castellón. Tarragona. Valencia.

    General distribution : Mediterranean (Iberic)

    Flowering time : May. June. July.

    Life-forms : Hemicryptophyte.

    Habitat : Escletxes de roques principalment calcaries.

    Plants protected by law : País Valencià Catalogue.

    Characteristics : Herba perenne cespitosa, amb fulles ferms i persistents, proveïdes de glàndules sèssils que les fan brillants i viscoses al tacte. Presenten un ample pecíol i estan profundament dividides en 5-7 lòbuls més o menys linears i obtuses. Tiges floríferes de color rogenc, erectes, amb algunes fulles reduïdes. Flors de pètals blancs de 7-13 mm.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra