Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Cephalanthera rubra (L.) Rich.

Family : ORCHIDACEAE

Genus : Cephalanthera

    Synonyms : Serapias rubra L.

    Catalan common name : Curraià vermell.

    Province distribution : Alicante. Balearic Islands. Barcelona. Castellón. Gerona. Lérida. Tarragona. Valencia.

    General distribution : Eurosiberian

    Flowering time : April. May. June. July.

    Life-forms : Geophyte.

    Habitat : Forests and garriques.

    IUCN Category : Poco preocupante

    Characteristics : Herba perenne d'uns 2-4 dm d'alçada, amb rizoma curt. Les fulles són alternes i disposades laxament al llarg de la tija. En la inflorescència es desenvolupen de 3-10 flors sèssils, amb glàndules, de color rosat intens o rogenc, encara que el label és sobretot blanquinós, amb els marges rosats.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra