Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Cheilanthes tinaei Tod.

Family : SINOPTERIDACEAE

Genus : Cheilanthes

    Synonyms : Cheilanthes pteridioides (Reichard) C. Chr. subsp. tinaei (Tod.) O. Bolòs, Vigo, Masalles & Ninot

    Province distribution : Barcelona. Castellón. Gerona.

    General distribution : West Mediterranean

    Flowering time : January. February. March. April. October. November. December.

    Life-forms : Hemicryptophyte.

    Habitat : Rock creviceses.

    IUCN Category : En peligro crítico

    Characteristics : Petita falaguera de rizoma castany i fulles de dimensions reduïdes, amb pecíol menys de 2 vegades la llargària de la làmina, que té forma ovat-lanceolada, 2-3 vegades pinnada, presentant pèls glandulars i pluricel•lulars a l’anvers, encara que glabrescent al revers.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra