Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Sideritis angustifolia Lag. subsp. angustifolia

Family : LABIATAE (LAMIACEAE)

Genus : Sideritis

    Synonyms : Sideritis tragoriganum Lag. subsp. tragoriganum

    Catalan common name : Adsabara. Rabet de gat.

    Spanish common name : Hierba de la almorrana. Rabo de gato.

    Province distribution : Alicante. Castellón. Tarragona. Valencia.

    General distribution : Mediterranean (Iberic)

    Endemisms : Eastern Iberican

    Flowering time : March. April. May. June. July. August.

    Life-forms : Chameophyte.

    Habitat : Garriques on dry soils.

    Plants protected by law : País Valencià Catalogue.

    IUCN Category : Poco preocupante

    Characteristics : Planta perenne, llenyosa, glabrescent encara que viscosa-glandulosa al tacte. Les fulles són senceres, agudes, linears i a vegades les superiors amb alguna dent punxant. Les flors es situen a verticil•lastres distants o quasi contigus, presenten calzes amb un anell de pèls en el seu interior i les corol•les són groguenques.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra