Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Huperzia selago (L.) Bernh. ex Schrank et Mart.

Family : LYCOPODIACEAE

Genus : Huperzia

    Synonyms : Lycopodium selago L.

    Catalan common name : Licopodi. Selago.

    Spanish common name : Licopodio. Musgo derecho. Selago.

    Province distribution : Lérida.

    General distribution : Boreo-alpine

    Flowering time : July. August. September.

    Life-forms : Chameophyte.

    Habitat : Matollars de neret, peus de roca, clotades i altres llocs frescals.

    Uses and properties : Medicinal. Tòxica.

    Characteristics : Herba petita de tiges prostrades i ramificades dicotòmicament en branques ascendents. Les fulles són lanceolato-linears, agudes, aplicades i enteres; es diposen en 6-8 rengles helicoïdals, molt imbrincats i cobrint completament la tija. Les esporofil·les es troben a la part apical de les tiges, sense formar estròbils. Els esporangis són axil·lars, reniformes i s'obren per dues valves.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra