Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Astragalus hispanicus Coss. ex Bunge

Family : LEGUMINOSAE

Genus : Astragalus

    Synonyms : Astragalus hegelmaieri Willk.

    Catalan common name : Botja rosada. Cigronera de moro. Estaca-rossins. Falsa cigronera.

    Spanish common name : Falso pipirigallo.

    Province distribution : Alicante.

    General distribution : West Mediterranean

    Endemisms : Eastern Iberican

    Flowering time : March. April. May. June.

    Life-forms : Chameophyte.

    Habitat : Dry soils. Garriques.

    Plants protected by law : País Valencià Catalogue.

    IUCN Category : Poco preocupante

    Characteristics : Planta llenyosa que pot arribar als 4 dm d’alçada, de tiges erectes i cobertes de pèls. Les fulles estan dividides en folíols imparells, que són linears i pilosos. Les flors queden disposades en raïms pedunculats, els quals presenten pèls blancs i negres. Tenen la corol•la de color rosa intens. Quan fructifica desenvolupa un llegum amb bec apical i coberta de pèls blancs.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra