Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Asperula aristata L. subsp. scabra (J. & C. Presl) Nyman

Family : RUBIACEAE

Genus : Asperula

Asperula aristata L. subsp. scabra (J. & C. Presl) Nyman

    Synonyms : Asperula cynanchica L. subsp. aristata (L. f.) Bég.

    Catalan common name : Herba prima.

    Spanish common name : Asperilla de flor roja.

    Province distribution : Alicante. Barcelona. Castellón. Gerona. Lérida. Tarragona. Valencia.

    General distribution : Mediterranean

    Flowering time : April. May. June. July. August. September.

    Life-forms : Hemicryptophyte.

    Habitat : Garriques and dry soils.

    Characteristics : Herba de tiges fines, les quals no superen 1 mm de diàmetre. Els verticils foliars tenen normalment 4 peces, les fulles són menudes i estretes, acabades en punta aguda. Desenvolupa una corol•la rosada, tubulós-embudada, acabada en 4 lòbuls, amb uns 4-8 mm, més gran i amb la part soldada de major llargària que en el cas de A. cynanchica.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra