Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Artemisia assoana Willk.

Family : COMPOSITAE (ASTERACEAE)

Genus : Artemisia

    Synonyms : Artemisia lanata Willd.

    Catalan common name : Blanquinosa. Entina terrera. Timó blanc.

    Spanish common name : Artemisia plateada. Ontina lanosa.

    Province distribution : Valencia.

    General distribution : Mediterranean (Iberic)

    Flowering time : June. July.

    Life-forms : Chameophyte.

    Habitat : Stony soils of the mountain.

    Plants protected by law : País Valencià Catalogue.

    IUCN Category : Poco preocupante

    Characteristics : Planta menuda, llenyosa a la base i blanquinosa a causa del dens toment que la cobreix. Presenta una tendència a desenvolupar una morfologia pulviniforme densa. Les fulles estan molt dividides en segments estrets i cobertes d’un dens indument blanquinós. Les flors es reuneixen en capítols amb aspecte globós d’uns 6 mm d’amplària, també de color cendrós.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra