Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Anthyllis lagascana Benedí

Family : LEGUMINOSAE

Genus : Anthyllis

    Synonyms : Anthyllis henoniana Coss. ex Batt. subsp. valentina (Esteve) O. Bolòs & J. Vigo

    Spanish common name : Albaida rosa.

    Province distribution : Alicante. Valencia.

    General distribution : South Mediterranean

    Endemisms : Eastern Iberican

    Flowering time : March. April. May. June.

    Life-forms : Nanophanerophyte.

    Habitat : Dry and stony soils. Garriques.

    Plants protected by law : País Valencià Catalogue.

    IUCN Category : En peligro

    Characteristics : Mata llenyosa d’escorça grisenca. Les branques joves tenen una gran quantitat de fulles blanquinoses dividides en 3-5 folíols. Les flors queden reunides en grups de 4-7, formant glomèruls pedunculats. Té la corol•la vistosa, papilionàcia, de color blanc a rosat.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra