Herbario Virtual del Mediterráneo Occidental

Àrea de Botànica, Departament de Biologia, Universitat de les Illes Balears

Cosentinia vellea (Aiton) Tod.

Family : HEMIONITIDACEAE

Genus : Cosentinia

    Synonyms : Cheilanthes vellea (Aiton) Tod. Cheilanthes vellea (Aiton) F. Muell.

    Province distribution : Alicante. Balearic Islands. Barcelona. Castellón. Gerona. Valencia.

    Distribution in the islands : Dragonera. Formentera. Ibiza. Mallorca.

    General distribution : South Mediterranean

    Flowering time : January. February. March. April. May. November. December.

    Life-forms : Hemicryptophyte.

    Habitat : Rock creviceses.

    IUCN Category : Poco preocupante

    Characteristics : Aquesta és una falguera ben atípica, perquè viu a llocs calents i fins i tot assolellats. A més està coberta de pèls per les dues cares de la fulla, sovint la trobarem amb les fulles caragolades per a conservar la seva humitat i exposant els pèls per reflexar la llum, i prenent una imatge estranya que fins i tot no recorda a una planta. Té un pecíol més curt que el limbe de la fulla. Viu a escletxes de roques.

    Catalogue entry explication

Patrocinador: Fundació Sa Nostra